DYT HUMA KARABULUT’DAN KONTROLSÜZ KİLO UYARISI


Türkiye’de çeşitli tv kanallarında yaptığı programlarla herkesin ve her kesimin büyük beğenisini kazanan, online motivasyon grubunda tüm Türkiye'den soruları cevaplayarak adeta milletin sevgilisi olan DytHumaKarabulut , covid-19 nedeniyle karantina altına alınan bütün vatandaşlarına önemli uyarılarda bulundu.
DytHuma Karabulut, koronavirüs yani COVİD-19 nedeniyle birçoğumuz evde karantina sürecindeyiz ve haliyle insanlar evde kaldıkça, can sıkıntısını gidermek, daha iyi hissetmek ve olumsuz duygularla başa çıkmak için atıştırmalık ve paketli gıda seçeneklerine yöneliyor. Satışlar da bu durumdan etkileniyor ve satışların büyük çoğunluğu hazır ve kolay hazırlanabilir gıdalardan yana oluyor. Bu ay ortalama olarak ne yazık ki, mısır patlağı satın alınma oranı geçen ay ile kıyaslandığında %48 artarken, cips satışları da diğer aya göre %30 arttığını gördük. Peki bu gidişata dur deme zamanı gelmedi mi? Hazır evdeyken bu zamanı, aksine çevirmeye ne dersiniz? Birkaç ipucu ile bu süreci güzel geçirmek bizim elimizde!
  • Kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri için belirli zamanlar ayırarak başlayabiliriz.Güne dengeli ve yeterli bir kahvaltı ile başlamak, sizi durmadan yeme ataklarından kurtaracak ve gerginlik, sinir, uyku hali gibi olumsuz duygu ve düşüncelerden de alıkoyacaktır. Belirli saatlerde öğünlerimizi tüketmek ise arada yapacağınız zamansız atıştırmalıkları 0 a indirebilir. Her öğünümüzün saati ve içeriğini birgün önceden belirlediğinizde ne yiyeceğinizi düşünerek gereksiz oluşabilecek fikirleri engelleyebiliriz. Oluşturacağınız sağlıklı bir menüye, süt ve süt ürünlerine, sebze ve meyvelere, tahıllara ve et,yumurta ve kurubaklagillere yer vererek ve porsiyonlarına dikkat ederek başlayabilirsiniz.
  • Ara öğünleri de öğünler gibi belirli zaman dilimlerinde yapmalısınız. tabiki ara öğün yapalım derken, bu ara öğüne her şeyi dahil etmemeliyiz. Sağlıklı bir alternatif seçtiğiniz takdirde, kan şekeri dalgalanmalarını önlerken, metabolizmanızın da çalışmasına katkı sağlayabilliriz. Alternatifler arasında meyveleri, kefir gibi süt ve süt ürünlerini, ceviz, badem gibi kuruyemişleri ve kuru meyveleri tercih edebilir, bu tercihlerle bağışıklığımızı desteklerken kilo kontrolünü de sağlamış olacaksınız.
  • Alıverişlerinizi yaparken sağlıklı atıştırmalıklar dışındakilere yer vermemelisiniz. Evinize girmeyen bir şeyi bu dönemde isteseniz dahi almanız mümkün olmayacaktır. Böylelikle bu şekilde beslenmeye son verebilirsiniz. Canınız tatlı bir şeyler tüketmek istediğinizde evinizdeki sütü, kuru meyveleri ve tohumları değerlendirerek yeni ve fit tarifleri deneyebilir, hem zamanı güzel ve etkili kullanmış olursunuz hem de kendiniz için sağlıklı bir şeyler yapmış olursunuz.
  • Su içmek için kendinize hatırlatıcı oluşturabilirsiniz. Su hepimizin de bildiği üzere, yaşamsal faaliyetlerimizi düzenlenmesinin yanında, yağ yakımını sağlamaktadır. Bu etkisini görebilmek için 3 litre suyu bir anda içmek yerine, her saat başı 1 bardak suyu kendinize alışkanlık haline getirebilirsiniz. Bu sayede karantina günlerinde kendinize yeni alışkanlıklar kazandırabilirsiniz.
  • Sürekli aç olduğunuzu düşünüyorsanız muhtemelen aç değilsinizdir. Sürekli evde olduğumuz bu dönemde, bir şeyler atıştırmak isteği doğabilir ve bunun altında birçok neden olabilir. Biz bu duruma duygusal açlık diyoruz ve bu isteği bastırmak için bir fincan kahve veya yeşil çay tüketebilir, kitap okuyabilir ve kendinize bunun gibi yeni etkinlikler bulabilirsiniz. Bu sayede zamanı etkili kullandıkça midenizin sesini dinlemeyi bırakabilirsiniz.
  • Hareketimizin azaldığı bu dönemde, egzersize evlerimizde yavaş yavaş hareket ederek başlayabiliriz. Evde yapacağımız basit birkaç hareket, kalp ve damar sağlığımıza iyi gelmesinin yanında ruhen ve bedenen de tam sağlık halini beraberinde getirir. Sadece fiziksel fayda sağlamamakla beraber, moral ve motivasyon için de egzersizi hayatımıza bu dönemde daha çok dahil etmeye çalışmalıyız.
  • Herkese selam ve saygılarımla dedi.


Yorum Gönderme

0 Yorumlar