BAŞARIR ‘’AVUKATLARA VERİLEN KREDİ BATMAZ’’

CHP Mersin Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Ali Mahir Başarır, Covid-19 virüsü nedeniyle uzun süredir dava alamayan ve gelecek olan adli tatil sebebiyle de uzun bir süre daha dava alması mümkün olmayan avukatlara kredi verilmesi yönünde basın metni yayınladı.
Başarır'ın basın metni şöyle;
Covid-19 virüsü, ülkemizi ve dünyamızı sarsmış, binlerce insan yaşamını yitirmiştir. Ortalığı kasıp kavuran salgın hastalık, beraberinde ekonomik sıkıntılar getirmiş ve birçok meslek sahibi insanlar yaşamlarını idame ettirmede zorluk yaşar hale gelmiştir.
Serbest meslek sahibi olan avukatlarımız da bu süreçten olumsuz etkilenmiştir. Covid-19 virüsü nedeniyle davalar ertelenmiş ve önümüzdeki adli tatil sebebiyle de avukatlarımız uzun bir süre daha dava alamayacak duruma gelmişlerdir.
Böyle bir ortamda, değerli meslektaşlarımın yaşadıkları ekonomik sıkıntılar hepimizi derinden üzmektedir.
Bu süreçte esnaf ve iş adamlarına tanınan kredi imkânları gibi yargının temel unsuru ve adaletin temsilcisi olan avukatlarımıza da aynı imkânların sağlanması çok doğru bir yaklaşım olacaktır.
Hazine ya da TBB(Türkiye Barolar Birliği) garantörlüğünde, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile ortak bir çalışma yürütülerek 100.000 TL’ye kadar düşük faizli kredi imkânı sağlanması ve 6 ay sonra ödemelerin başlaması avukatlarımızın yaşamlarını daha kolay hale getirecektir.
Avukatlarımız, meslekleri gereği de saygın ve güvenilir kişilerdir. Avukatlarımıza verilecek kredi, geri dönmeme riski en düşük kredidir. Keza avukatlar borç ödemediği durumda taraflarına gelen aciz vesikası nedeniyle mesleklerini yasal olarak yürütemezler. Bu nedenle avukatlarımıza verilecek kredi en güvenilir kredidir.
Adaletin sağlanması için canla başla çalışan avukatlarımızı, geçmiş oldukları bu dar boğazdan kurtarmak ve bir nebze olsun rahatlatmak için söz konusu banka kredisinin sağlanması, aileleri ile birlikte huzurlu yaşamalarına da katkı sunacaktır.
Bu konuda yetkili olan herkesi göreve davet ederken, böylesine önemli ve kutsal bir görevi yerine getiren tüm meslektaşlarıma saygı ve selamlarımı sunarım.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar