’BAŞKAN BOZDOĞAN: DOMATES FİDELERİ HALKIMIZA UMUT VE GÜZEL BİR UĞRAŞ OLDU’’

Tarsus Belediyesi’nin Coronavirüs Covid-19 salgın süresince halka moral ve destek olmak amacıyla hayata geçirdiği “Emekten Yemeğe” projesi sürerken, kentte faaliyet gösteren Fide üreticilerinden ücretsiz olarak alınan domates fideleri, belediye bünyesinde bulunan marangozhane de üretilen ahşap saksılara ekilip vatandaşlara dağıtılıyor. Belirlenen mahallelerde ekiplerin kapı kapı dolaşarak dağıttıkları fideler evlerin balkonlarında vatandaşların verecekleri can suyu ile ürüne dönüşecek.
Proje kapsamında şimdiye kadar 10 Bin fidenin dağıtımının yapıldığı proje hakkında konuşan Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan ‘’Dağıtılan domates fidelerimiz ekonomik anlamda çok fazla bir şey ifade etmese de, sokağa çıkma kısıtlamaları nedeniyle evlerinde sıkılan halkımızın salgın sürecinde bir şeyler ile meşgul olsun istiyorduk. Halkımıza bir fide ile de olsa umut olmak bizim için oldukça önem taşıyor” dedi.
Özenle hazırlanan saksıları karşılarında gören vatandaşlar oldukça mutlu olup teşekkürlerini ifade ederlerken, Domates fidesi ekili saksıların anlamlı bir organizasyon ile kendilerine ulaşmasını sağlayan Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan’a şükranlarını ilettiler.
Park ve Bahçeler Müdürlüğü, Makine İkmal Müdürlüğü ve Kültür Müdürlüğünün verdiği destekle yürütülen projede 2.etap çalışmalarında sosyal mesafe kurallarına da özen gösterildi. Şehit ailelerinin de unutulmadığı projede domates fidesi ekili saksılar, Kavaklı Mahallesi 100.Yıl Sitesi içerisinde bulunan tüm dairelere dağıtıldı.
‘’BAŞKAN BOZDOĞAN: DOMATES FİDELERİ HALKIMIZA UMUT VE GÜZEL BİR UĞRAŞ OLDU’’
Projenin önemine değinen Başkan Bozdoğan, halkın geri dönüşünün kendisini mutlu ettiğini anlatarak ‘’Emekten Yemeğe’’ projesine katkı sunan herkese teşekkür etti.
Başkan Bozdoğan ‘’ Dünya önemli bir süreçten geçiyor. Bu süreç sağlık açısından sıkıntılı olduğu kadar, ekonomik anlamda da bazı sorunları beraberinde getirdi. Bu nedenle kalkınma hamlelerinin yeniden düzene girmesi ile ilgili bir yol haritası belirlenmesinin gerekliliğini ortaya koydu. Bu haritada en önemli vurgumuz tarımdır. Geçmişten bugünlere kadar medeniyetleri kurmaya pusula olan tarım, önümüzde ki yıllarda da tekrar ekonominin can damarı olacak. Tarımın salgın sürecinde ne kadar önemle olduğunu bir kez daha anlamış olduk. Hep dediğim bir şey vardı. Bu tarihi kent Tarsus gücünü hep geçmişinden almıştır. Ülkemizin en verimli topraklarına sahip olan kentimizin tarımsal üretim potansiyeli büyük değerimizdir. Üreten toplumlar hep var olsun istiyorum çünkü üreten toplum hem güçlü olur hem de ülke ekonomisine katkı sağlar. Bu kapsamda kurduğumuz ekipler araştırmalarını özellikle tarımsal alanda sürdürüyor. Üretimin ilk adımı olan projemizde domates fidelerinin dağıtımının yapıldığı semtlerde inceleme yaparken, saksılardan uzanarak açan çiçekleri görünce projenin halkımıza ulaştığını görmek beni çok mutlu ediyor. Hayal ettiğimiz güzel, mutlu, kültürlü, bilinçli ve sağlıklı Tarsus’u hep birlikte inşa edeceğiz’’ dedi.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar