KÖRÜKLÜ’NÜN; 19 MAYIS’TA KAN BAĞIŞI YAPALIM AÇIKLAMASI


TARSUS ÜLKÜ OCAKLARI BAŞKANI ZİYA  KÖRÜKLÜ’NÜN;
19 MAYIS’TA KAN BAĞIŞI YAPALIM AÇIKLAMASI
Tarsus Ülkü Ocakları Başkanı Ziya Körüklü ; 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ,Gençlik Ve Spor  Bayramını Kutlayarak Tarsus Gençliğini Kan  Bağışı Yapmaya Davet Etti..
Günümüzden asırlarca evvel değerli Türk devlet adamı Tonyukuk, Türklüğün yeniden küllerinden doğarak dünyaya nizam verme mücadelesini “Korkmadık, savaştık” diye özetlemektedir. İşte günümüzden 101 yıl önce 19 Mayıs’ta Başbuğ Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının yüreklerindeki bağımsızlık ateşi, bileklerindeki yırtıcı kudret ve iradelerindeki sebatın kaynağı, atalar tarihinden almış oldukları bu kıyamda gizlidir.
Büyük Türk milletinin varlık-yokluk mücadelesini Millî şairimiz Mehmed Âkif’in “Korkma!” diye müjdelemesi de aynı ruhun bir cesamet hâli değil midir?
Türklük, asırlar boyunca birçok defa sınanmış ve her zaman bu imtihandan alnının akı ile muzaffer olmasını bilmiştir. 19 Mayıs, sadece bir milletin bağımsızlık parolasının adı olarak kalmamış, bütün Türklüğün ve İslâmiyet’in sönmeye yüz tutmuş nurunu yeniden harlayan kutlu bir muştu olarak gönüllerimizde yer edinmiştir. Büyük şair Yahya Kemâl’in şu duası bu mücadelenin ne güzel bir yansımasıdır:
Tâ ki yükselsin ezanlarla müeyyed nâmın,
Galib et, çünkü bu son ordusudur İslâm’ın.
19 Mayıs 1919’ta başlayan Millî Mücadele ile Türk milleti, hürriyetini zincire vurmak isteyen yabancı tutkulara, hain çıkarlara, alçak niyetlere karşı amansız bir mücadele vermiş, al bayrağımızı Anadolu’nun her köşesine bir daha inmemek üzere yiğitçe dikmiştir. Türklüğün çelikten gövdesi, dışarıdaki düşmanlara karşı olduğu kadar, onların memleket içindeki yardakçılığını yapan firavun farelerine de aman vermemiş ve haklı mücadelesini bütün dünyaya göstermiştir.
Herkes bilmelidir ki, 19 Mayıs ruhunun yegâne özü, “Korkma!” diyebilen Büyük Türk milleti ve bu milletin hesapsız fedaileri olan Türk Milliyetçileri’nin manevi uhdesinde her daim saklıdır.
Bu duygu ve düşüncelerle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Bayramımızı en içten dileklerimle kutluyor, gelecek günlerin büyük milletimize nice zaferler getirmesini Yüce Yaradan’dan niyaz ediyorum.
Başbuğ Mustafa Kemal Atatürk’ün “muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur” düsturu ile Devlet ve millet olarak sıkıntılı süreçten geçtiğimiz şu günlerde bütün vatandaşlarımızı kan bağışı yaparak devletimizin yanında olmaya davet ediyorum. Unutmayalım ki, Türk devleti her zaman milletinin kendisine vermiş olduğu destekler ile bir olmayı, güçlü kalmayı başarabilmiştir. Gün bir olma ve güçlü kalabilme günüdür…


Yorum Gönderme

0 Yorumlar