TARSUS’TA YENİ ÜÇ ARPA ÇEŞİDİNİN HASADI YAPILDI

Doğu Akdeniz Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü personellerinden Dr. Hasan AY önderliğinde ıslahı yapılıp, ilk kez Tarsus’ta üreticiler tarafından ekimi gerçekleştirilen Ay, Dolunay ve Güldeste arpa çeşitlerinin demonstrasyon çalışmaları devam ediyor.
Ay, Dolunay ve Güldeste arpa çeşitleri ile; yerli ve milli tohumun geliştirilmesi, yem bitkilerinin çeşitliliğinin artırılması, erkenciliğin sağlanarak ikinci ürünün ekiliş ve verim miktarının artırılması, topraktaki tuz miktarının azaltılarak toprak ıslahının sağlanması amaçlanıyor.
İlk denemesi 2018-2019 üretim sezonunda, Tarsus İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Tarsus Ziraat Odası Tarafından koordine edilerek Koçmarlı Mahallesinde yapılan yeni çeşitlerin 2019-2020 yılı üretim sezonunda da farklı mahallelerde yaygınlaşması yönünde çalışmalar yapıldı.
Bu kapsamda 2019-2020 üretim sezonunda, hem ova hem de yüksek kesimlerdeki 4 farklı mahallede toplam 120 dekar alanda demonstrasyon parseli kurularak hem verim hem erkencilik hem de kalite yönleri kıyaslamaları yapıldı.
Kasım ayında ekimi yapılan çeşitlerin ilk hasatlarına 18/05/2020 Pazartesi itibari ile Nemiroğlu ve Çağbaşı mahallerinde başlandı.
Hasadı gerçekleştirilen Nemiroğlu mahallesindeki Güldeste çeşidinden 680 kg\da, Çağbaşı Mahallesideki Dolunay çeşidinden ise 620 kg\da verim elde edildi.
Diğer mahallelerimizdeki(İncirgediği ve Koçarlı) hasadın önümüzdeki günlerde gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar