TÜED BAŞKANI ÖMER KURNAZ , RAMAZAN BAYRAMI’NI KUTLADI


TÜED BAŞKANI  ÖMER  KURNAZ , RAMAZAN BAYRAMI’NI KUTLADI
Kısa adı TÜED olan Türkiye Emekliler Derneği Tarsus Şubesi Başkanı  ve Genel merkez mali sekreteri Ömer Kurnaz, İslam aleminin ve milletimizin Ramazan Bayramını kutlayan bir mesaj yayınladı.

 Bayramların kırgınlıkların sona erdiği ve milletimizin kaynaşmasına vesile olan kutsal bir değer olduğuna yer verilen mesajda, sosyal güvenlik sistemimizin eksik kalan yönlerinin düzeltilmesi istendi ve şu görüşlere yer verildi
“Sosyal güvenlik mevzuatında yapılan değişiklikler, emekli aylıklarında kayıplara neden olmuştur. Hükumet de bu gerçeği gördüğünden, Nisan 2020 itibariyle en az aylık ödemesini 1.500 TL olarak belirlemiştir. Bu olumlu adıma rağmen, gerçekçi bir çözüm getirilmeli ve taban emekli aylığı asgari ücret seviyesine yükseltilmelidir.
Emekli aylıklarında oluşan eşitsizliklerin ve hak kayıplarının giderilmesi için 2000 sonrasında emekli olanların intibakları yapılmalıdır.
Emeklilerimize dini bayramlar öncesinde ödenen 1.000 TL ikramiyelerin artış sistemi olmadığından son iki yıldır sabit kalmasına bir çözüm getirilmeli ve en azından yıllık TÜFE oranına göre yükseltilmelidir.
Sağlık hakkı, emeklilerimiz için hiçbir katkı payı alınmadan verilmesi gereken bir kamu hizmetidir. Çeşitli adlar altında emekli aylıklarından yapılan katkı payı kesintileri, emeklilerimiz için bir ekonomik yük olmaya başlamıştır. Bu nedenle, katkı paylarından emeklilerimiz muaf tutulmalıdır.
2006 yılında yapılan sistem değişikliği ile birlikte emeklilerimizin vergi iadesi kaldırılmış, ek ödeme adi altında aylıkların % 4-5 oranı ile sinirli bir ödemeye dönüştürülmüştür. Emeklilerimiz, harcamalarında % 8-18 arasında KDV öderken, % 4-5 arasında değişen ek odama oranlarının bir değeri kalmadığından, en az % 10 olarak yeniden belirlenmelidir.
Bu bayram bir araya gelemesek de, yine yan yana birlikte olacağımız, hasret gidereceğimiz bayramlarda tekrar buluşacağımızı temenni ediyoruz Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun.''

Yorum Gönderme

0 Yorumlar