HALKIN EN ÇOK ŞİKAYETİ SU FATURALARI


Tarsus’un göbeğinden akan Berdan ırmağı  halkın büyük bölümünün su ihtiyacını karşılıyor. Tarsus’ a yeten su Mersin Büyükşehir’e de gidiyor, hatta oradan bazı ilçelere bile Berdan’ın içme suyu veriliyor.
Ama  Büyükşehir yasası ile bizim olan suyun nerdeyse tamamı Mersin’in oldu.   Eskiden TASKİ buraya ortaktı, şimdilerde suyun kullanımını MESKİ sağlıyor, paraları da MESKİ topluyor. Yani kendi suyumuzu Mersin’den tekrar parayla satın alıyoruz.
Tabi bir hizmet sunulacaksa ücreti de olacak. Ama Tarsus’un suyu, büyükşehir olayıyla Mersin’in oluyor. Ve bu su bize  pahalı satılıyor.
Önceki dönem belediye başkanı Burhanettin Kocamaz döneminde “İçme suyu çok pahalı”, “Türkiye’nin en sulak bölgesinde bulunan Tarsus ve mersin’de Türkiye’nin en pahalı içme suyunu içiyoruz” diye bağıranlar, şimdilerde sus pus oldu.
Bu pandemi döneminde su ücretleri ikiye, hatta üçe katlandı. Millet su faturalarını ödeyemez oldu. Bazıları çıktı, Belediyeye destek olsun diye kampanya başlattı, “Su parasını ödeyemeyenler için askıda su”  ödemesi başlattı. Oysa çare bu değil. Çare suyu ucuza içirmekte, su fiyatlarını kazık fiyatına çıkarmamakta. Geçtiğimiz gün şehrimize gelen Mersin Büyükşehir belediye başkanı Tarsuslu Vahap Seçer’e halk hep bunu sordu.
“Başkan suyumuz çok pahalı” dediler.
Başkan da gülerek “Biraz sabredin bir iki aya kadar düzelecek” dedi. Başkada bir çare üretmedi. Selam verip   geçti gitti.
Nasıl düzelecekse, bekliyoruz bakalım.


Yorum Gönderme

0 Yorumlar