KURTULUŞ TÜRKGÜVEN UNUTULMADI


Tarsus’tan birçok sanatçı, edebiyatçı, şair, devlet adamı yetişmiş. Çoğunu unutmuşum. Ama unutulmayanlar arasında biri var ki, adı ve eserleri hala dillerde.O Tarsus’un Kurtuluşu idi. Açık adıyla ve soyadıyla, “Kurtuluş Türkgüven” . Takvimler 2009 -  4 Temmuz’u gösteriyordu. Kurtuluş  hayata gözlerini yumdu.

Aslen Tarsus’un Bağlarbaşı köyündendi. Önceleri Tarsus’ta düğün salonlarında söylediği parçalarla sesini ve adını duyurmuştu. Sonra Adana’da sahne aldı, ardından İstanbul’da.. Ve ünü Türkiye’ye yayıldı. Hatta adını dünya duydu, ezberledi.. Şarkıları gibi adı da dillerdeydi.
Kurtuluş vefat etmeden önce birkaç kez Tarsus’a gelmiş ve görüşmüştük.  Bir keresinde Uğur işhanının altındaki Uğur Düğün salonunda konser verecekti. Ama o da  rahatsızlığı nedeniyle ertelenmişti. 2009 yılından  önce İki yıl kanser tedavisi görmüştü.  Tarsus’un Bağlarbaşı köyünden olan Kurtuluş’un müzik hayatı başarılarla dolu olduğu gibi, kendisi her fırsatta Tarsuslu olduğunu söyleyen  bir sanatçıydı. Hayata gözlerini yumduğunda  55 yaşındaydı.. Takvimler 2009 -  4 Temmuz’u gösteriyordu. 4 Temmuz’da ilk telefon geldiğinde durumunun kötüleştiğini öğrendik. Aradan bir saat geçmeden vefat haberi geldi. Haberi duyunca çok üzüldüK. Kurtuluş’un Adana’da toprağa verilmesini isteyen Adanalı başkanların isteği ile Adana’da toprağa verildi.

Bugün aradan 11 yıl geçmiş.  Aradan yıllar geçse de Kurtuluş Türkgüven unutulmayacak, şarkıları dillerde, TV ekranlarında, radyolarda söylenmeye devam edecek. Kendisini rahmetle anıyoruz. 
Haber: YAKUP BONCUK

Yorum Gönderme

0 Yorumlar