EMLAK YETKİ BELGESİ 1 EYLÜL’DE YÜRÜRLÜĞE GİRİYORTürkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) Genel Başkan Yardımcısı Yavuz Selim Madenli, 1 Eylül’de yürürlüğe girecek ‘Emlak Yetki Belgesi’yle ilgili, “İnternet üzerinden yapılan sahtekarlıkların çok büyük oranda azalacağına eminim” dedi.

 Yapılan son düzenlemelerle, Türkiye emlak sektöründe 1 Eylül itibariyle yeni bir döneme başlayacak. Emlakçılığa devam edeceklerin 31 Ağustos’a kadar belgelerini alması gerekiyor. Taşınmaz satımında görevli kişiler belirlenen 4 şartı yerine getirmek zorunda olacak. Bu dört şartı yerine getiren kişilere ‘emlakçı’ olabilmesi için emlak yetki belgesi verilecek. Belgesi olmayan kimse taşınmaz satımı gerçekleştiremeyecek. Yapanlara 25 bin Türk Lirası para cezası uygulanacak.
 EMLAKÇI OLMAK İÇİN LİSE MEZUNU OLMA ŞARTI ARANACAK
  Düzenlemeyle beraber, emlakçı olmak isteyenlere belli şartlar uygulanacak. Öncelikle emlakçı olmak isteyenlerin lise mezunu olup olmadığına bakılacak. Kişinin açmak istediği emlak işletmesinin en az 20 metrekare ofis kullanması zorunlu olacak. 100 saatlik emlakçılık eğitimi verilecek emlakçı adayı, mesleki yeterlilik sınavının başarılı olması sonucunda, yetki belgesine sahip olacak. Belgenin 5 yıl geçerlilik süresi bulunacak. Birden fazla ilan verme yetkisi sadece yetki belgesine sahip kişilerin olacak. Bunun haricinde belgesiz emlakçılık yapmaya çalışanlara 10 bin lira ile 10 katına kadar para cezası uygulanabilecek.
  SANAL EMLAK NASIL ETKİLENECEK?
 Yeni düzenlemenin arından durumdan en çok internet üzerinden çevrimiçi emlak satışı yapanlar etkilenecek. Türkiye’de ev satışlarının çok büyük bir bölümü internet üzerinden yapılıyor. Konuyla ilgili Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Emlakçılar Odası Başkanı Yavuz Selim Madenli, yaptığı açıklamasında, emlakçılığın profesyonel bir meslek haline geleceğine ve bunun yararlarının internet üzerinde yapılan satışlara yansıyacağına değindi. Madenli, “Büyük bir düzenleme ve reform olarak görüyorum. Getirilen koşullar emlakçılık yapan daha doğrusu emlakçılık adı altında sahtekarlığa soyunanların önüne geçecek. Öte yandan internet üzerinden yapılan satışlarda ilan bazında bir azalma yaşanacak. Buna rağmen ilanlar daha gerçekçi ve güvenilir olacaktır. Müşteriler evlerini güvenle alabilecekler. Emlakçıdan kaynaklı yaşayacakları bir sorun olursa bunu bildirecekleri, muhatap olabilecekleri devlet kurumları olacak. Bu da emlakçının işini yaparken 2, 3 hatta 5 kere düşünmesine olanak sağlar. Kimse işini kaybetmek istemez. Girişimin sonucunda emlakçılığı layığıyla yapacak kişiler sektörde kalacaktır. İnternet üzerinden yapılan sahtekarlıkların çok büyük oranda azalacağına eminim” dedi.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar