HALI SAHA SAHİPLERİYLE TOPLANTI


Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel Otcu, düğün salonları  ve halı saha sahipleriyle bir araya gelerek Covid-19 mücadele sürecinde dikkat edilmesi gereken konular hakkında bilgi alışverişinde bulundu.
 Dün, Kaymakam Otcu, Ticaret ve Sanayi Odası salonunda düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Sağlık Bakanlığının, koronavirüs nedeniyle düğünlerde ve halı sahalarda alınacak tedbirlere harfiyen uyulması gerektiğini vurguladı.
 
Tarsus  İlçe Sağlık Müdürü Dr. Orhan Acehan ise Sağlık Bakanlığı’nın aldığı tedbirleri hazırladığı bir sunum ile detaylarıyla anlattı.
 Acehan, “Sağlık Bakanlığınca, yeni tip koronavirüsle (Covid-19) mücadele sürecinde alınacak tedbirler doğrultusunda, nikah ve düğün salonlarına maske takılarak girilmesi, tören ve kutlamalar sürecinde de takılması, oyun, dans, halay ve fotoğraf çekimi gibi yakın temas gerektiren durumlardan da uzak durulması gerekmektedir. Covid-19'un damlacık ve temas yoluyla bulaşabildiği, nikah ve düğünlerin kalabalık etkinlikler olması nedeniyle önlen alınmadığı takdirde Covid-19 bulaşması açısından riskli olduğu, önlemleri içeren bilgilendirici afiş ve panoların salon kapasitesi, sosyal mesafe, maske, el hijyeni bilgileri salon girişlerine asılması gerekmektedir. Nikah ve düğünlerin bulaşma riskini azaltmak amacıyla mümkün olduğunca açık havada yapılması ve süre kısa tutulmalıdır. Salonların işletmecilerinin sosyal mesafe önlemlerini almakla yükümlü oldukları, genel kullanım alanlarına ve oturma düzenine ilişkin sosyal mesafe planı hazırlanması, tesisin misafir kapasitesinin sosyal mesafe planına göre belirlenmesi, bu kapasiteye uygun sayıda misafir kabul edilmesi gerektiği ve kapasite bilgisinin tesisin girişinde görülebilir bir yere asılmalıdır. Nikah ve düğün salonlarının girişlerinde ve içerisinde uygun yerlere kurallar, sosyal mesafe, maske kullanımı ve el temizliğiyle ilgili afişler asılmalı. Nikah ve düğün salonlarına maske takılarak girilmeli, tören ve kutlamalar sürecinde de takılması gelin, damat, nikah memuru ve şahitler dahil olmak üzere sürdürülmeli. Nikah ve düğün salonlarına gelen ziyaretçi ve çalışanların ateşi ölçülmeli. Ateş ölçen personel tıbbi maske ve yüz koruyucu kullanmalı. Ateşi 38 dereceden yüksek olanlar içeri alınmamalıdır. Tesise giren herkesin ates
̧ ölçümleri yapılacak. Ateşi 38 derecenin üzerinde olanların tesislere girişine izin verilmeyecek ve bu kişiler en yakın sağlık kuruluşuna yönlendirilecek. Tesislere maskesiz müşteri ve çalışan alınmayacak, antrenman ve maç haricinde maske kesintisiz kullanılacak.” dedi.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar