MERSİN AKSIFAT BARAJINDA GÖVDE DOLGUSU TAMAMLANDI

 


Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Mersin iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Mersin ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.

Mersin ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

 Aksıfat Barajının Gövde Dolgusu Tamamlandı

 Sulama, içme suyu ve enerji üretimi maksadıyla inşa edilen Mersin Aksıfat Barajının gövde dolgusunun tamamlandığını müjdeleyen DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, ‘ “Mersin’in Silifke ilçesinde çalışmaları devam eden Barajın bütün bileşenlerinin tamamlanması ile 89 bin 780 dekar tarım arazisinin sulanması ve Silifke ve Erdemli ilçelerine bağlı mahallelere içmesuyu temini sağlanacağını söyledi.

Genel Müdür Yıldız; Mersin Aksıfat Barajının temelden yüksekliğinin 83 metre ve 60,62 milyon m³ su biriktirme hacmine sahip olduğunun altını çizerek, projenin tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte 2020 birim fiyatları ile milli ekonomiye yıllık yaklaşık 198 Milyon 500 Bin TL gelir sağlanması hedeflenmektedir.” dedi

Yorum Gönderme

0 Yorumlar