TARSUS KAYMAKAMI OTCU’NUN ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI

Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel Otcu, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle

bir kutlama mesajı yayınladı.

Otcu mesajında “Toplumların en büyük düşmanı bilgisizlik/ cehalet, bilgisizliğin/ cehaletin en büyük düşmanı da öğretmenlerdir. “ dedi.

Daha sonra şunları kaydetti:“Öğretmenlerimizin bilgisizlikle/ cehaletle geçmişte olduğu gibi bugün de başarıyla mücadele verdiklerine ve vereceklerine olan inancımız ile, karanlıkları aydınlığa çeviren tüm öğretmen arkadaşlarımın öğretmenler gününü kutluyorum.

Bu vesile ile başta başöğretmen Atatürk olmak üzere ebediyete intikal etmiş öğretmenlerimizle, görev uğrunda ve görevi başında şehit olmuş öğretmenlerimizi bir kez daha minnet, şükran ve rahmetle anıyorum.

öğretmenlik sabır isteyen, hoşgörü isteyen, gönüllülük isteyen bir güzel, bir kutsal meslek… 24 kasım 1928’de büyük önder  Atatürk’ün “millet mektepleri başöğretmenliğini” kabul ederek, kara tahta başına bizzat geçip, yeni alfabemizin öğretilmesinde görev alması, bu konudaki örnek davranışı, öğretmenlik mesleğini daha bir yüceltmiş, bu mesleğe ayrı bir değer ve anlam kazandırmıştır.

1923’ten 2020’ye kadar geçen 97 yılda ülkemiz ekonomi, sağlık, kültür, hukuk ve diğer tüm alanlarda büyük aşamalar kaydetmiş ve kazanımlar sağlamıştır. kazanılan başarılar ve kat edilen aşamalarda şüphesiz en büyük pay öğretmenlerimize aittir.

İnsan kaynağımızın eğitilmesi ve değerlendirilmesi gibi önemli bir görevi üstlenmiş öğretmenlerimiz; toplumun mimarları, toplumların/ milletlerin alın yazısına, geleceğine damgasını vuran kişiler durumundadırlar.

Nitekim başöğretmen Atatürk de öğretmenlere hitaben yaptığı bir konuşmada” öğretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.” diyerek, öğretmenlerin yüklendiği görev ve sorumluluğun önemine işaret etmiş ve konuşmasının devamında “eserinizin değeri, yeteneğiniz ve özverinizle orantılı olacaktır.” demiştir.

Öğretmenlerimiz bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da yeni nesillere vatan sevgisini, millet sevgisini, bayrak sevgisini aşılamaya, benimsetmeye ve fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller yetiştirmeye devam edeceklerdir. Bu vesile ile emekliye ayrılacak ve ayrılmış öğretmenlerimize emeklilik hayatlarında mutluluklar diliyorum.

başöğretmen Atatürk ile şehit ve ebediyete intikal etmiş öğretmenlerimizi tekrar minnet, şükran ve rahmetle anıyorum.”


 

Yorum Gönderme

0 Yorumlar